top of page

"Hangi Bölümü Okuyalım?": Early Childhood Education

Güncelleme tarihi: 22 Oca

Yazı dizimizin yeni sayısında Early Childhood Education bölümünü yakından inceliyor olacağız. Son zamanlarda sıkça sorulan bu bölüm ilgili en çok merak edilen konuları sizin için listeledik.


Bölümle ilgili daha fazla bilgi almak için öğrencimiz Berfin Kaya ile konuşarak kendisine en çok merak edilen soruları sorduk. Ayrıca Fanshawe College'ta eğitim almak, London'da yaşam ve Early Childhood Education bölümü ile alakalı daha fazla bilgi almak için YouTube sayfamızı ziyaret ederek kendisi ile yaptığımız röportajı izleyebilirsiniz.


Kanada'da Early Childhood Education Okumak


Early Childhood Education, çocukların hayatlarına erken yaşlarda etki eden, onların gelişimini destekleyen bir disiplindir. Bu bölüm, çocukların eğitim, sağlık, dil gelişimi, sosyal beceriler gibi alanlarda sağlıklı bir şekilde gelişmelerini desteklemeyi hedefler. Çocukları seviyorsanız, onların büyüme süreçlerinde rehberlik etmekten keyif alıyorsanız, Early Childhood Education bölümü sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.Bu bölümü okumak için bazı gerekliliklere sahip olmanız gerekmektedir. İlk olarak, çocuklarla çalışmaktan keyif almanız ve onlarla empati kurabilmeniz önemlidir. Ayrıca, sabırlı, özenli ve iletişim becerilerine sahip olmanız da bu alanda başarılı olmanız için büyük önem taşır. Çocukların eğitimine değer veren, yenilikçi düşünen ve takım çalışmasına yatkın bireylerin bu bölümde kendilerini geliştirebileceğini söyleyebiliriz.


Early Childhood Education Mezuniyet Sonrası İş Fırsatları Nelerdir?


Elbette, Early Childhood Education bölümünü okumanın bazı zorlukları da vardır. İş yoğunluğu, zaman yönetimi gerekliliği ve bazen duygusal zorluklarla karşılaşma ihtimali gibi durumlarla başa çıkmak gerekebilir.İş fırsatları arasında anaokulu öğretmenliği, çocuk yuvası yönetimi, eğitim danışmanlığı, çocuk gelişim uzmanlığı, özel eğitim öğretmenliği, kreş yönetimi gibi alanlar bulunmaktadır. Ayrıca, kamu sektöründe çocuk refahı programlarında çalışma, eğitim kurumlarında yöneticilik, özel eğitim kurumlarında rehberlik yapma gibi kariyer fırsatları da mevcuttur.


Mezunlar ayrıca kendi kreşlerini veya eğitim merkezlerini açarak girişimci olma yolunda ilerleyebilirler. Esnek çalışma saatleri, kişisel tatmin ve çocukların yaşamlarına dokunma fırsatı, Early Childhood Education mezunları için heyecan verici bir geleceğin kapılarını aralamaktadır.


Early Childhood Education bölümünü okuyana sormak gerek: Berfin Kaya


Y:Selam Berfin, öncelikle seni kısaca tanıyalım.

B: Merhaba, ben Berfin Kaya. Nisan 2022 tarihinde Kanada'nın, Ontario eyaletindeki London şehrine taşındım ve burayı çok seviyorum. 2020 Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezunuyum. Şu anda Fanshawe College'ta 2 senelik Early Childhood Education programı okuyorum ve son dönemindeyim. Child Care Centre'da ve hafta sonları bir markette çalışıyorum. Okumayı, keşfetmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Aynı zamanda bunları kendi Instagram blog hesabımda paylaşmaktan keyif alıyorum :)

Merak edenler için instagram hesabım; @diary_ofalondoner.

Y:Peki okuduğun bölümü bize özetleyebilir misin?

B: Fanshawe College'ta Early Childhood Education okuyorum. 2 senelik, 4 semester'dan oluşan bir bölüm. 0-12 yaş arası çocukların gelişimi ve eğitimi üzerine 2 yıl süren bir bölüm. Aynı zamanda 2. 3. ve 4. dönemlerde öğrencilerin seçtiği bir kurumda yaklaşık 3 ay süren staj yapıyoruz. Birçok öğrenci de staj yaptığı kurumda kalmayı ve mezun olduktan sonra orada full-time çalışmayı tercih ediyor.

Y: Bölümde seni en çok zorlayan şeyler nelerdi?


B: Bölümümde beni en çok zorlayan bir nokta ödevlerin çok fazla olması. Ben genel olarak kendi başına çalışmayı tercih eden biri olduğum için, özellikle grup ödevleri fazla olduğu için beni zorluyor. :)

Y:Son olarak bu bölümü seçecek olan arkadaşlara neler önerirsin?

B: İlk önerim, gelmeden önce yoğun ödev temposuna ve grup ödevlerine hazır olmalarıdır. Bir diğer önemli nokta su ki, Kanada'daki sistem Türkiye'deki gibi değil. Türkiye'de anasınıfı çocukları veya kreş çocukları 3-4 yaşlarında başlarken, burada Child Care Centre'da yeni doğan bebeklerin bakımı da dahil ve Early Childhood Education bölümü bebeklerin gelişimini de içeriyor. Staja başlandığında bebeklerle karşılaştıklarında sasirmamalari için uyarmak isterim. Bebeklere ve çocuklara olan sevgi ve sabır en önemli noktalar. Bunları göz önünde bulundurmalarini öneriyorum.


Early Childhood Education eğitimi veren bazı okullar

  • Mohawk College

  • Seneca College

  • George Brown College

  • Humber College

  • Sheridan College

  • Durham College

  • Centennial College

  • Fanshawe College

  • Conestoga College

  • Niagara College

 

Tüm bunlara ek olarak en önemli nokta doğru bir araştırma yapmak. Sadece Kanada’da eğitim almak adına rastgele bir bölüm seçimi, ileriye dönük planlarınızı engelleyecek büyük bir hata olabilir. Doğru başvuru ve okul seçimi için bizlerle iletişime geçebilir ve geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz!
92 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page