top of page

Kanada'da Öğrenci Olmak-1

Güncelleme tarihi: 30 Oca

Kanada’da eğitim almak ya da Kanada’ya eğitim yolu ile göç etmek isteyen herkesin kafasında bir sürü soru işareti vardır eminim. Bende buraya gelmeden önce neyi nasıl yapacağım konusunda net bilgilere sahip değildim. Okul ve iş imkanları hakkında bilgi edinebiliyordum ancak Kanada’da öğrenci olmak ne demek tam anlayamamıştım. O yüzden bu yazıda sizlere Kanada’da eğitim almanın nasıl bir süreç olduğundan, kendi tecrübelerimi ve çevremde gördüklerimi ele alarak bahsedeceğim.


Yiğit Pala Kimdir?

1995 yılında Bursa’da doğdum. Üniversite eğitimimi Dokuz Eylül Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde tamamladım. Sonrasında Türkiye’de Sales & Marketing Asistant olarak çalışmaya başladım. 2021 yılında eşimle beraber Kanada’ya gelmeye karar verdik. Öncesinde ILAC’te Sales & Marketing, ardından Georgian College’ta Global Bussines Manegement okudum. Yaklaşık 1 yıldır EduPathways Canada’da Marketing Manager pozisyonunda çalışıyorum.


Türkiye’deki üniversitemden mezun olduktan sonra kendimce yurtdışına gitmenin yollarını araştırdım. Tamda bu sırada karşıma Kanada çıktı. Ancak gidebilmek için belirli bir miktarda para biriktirmem gerekiyordu. Bu yüzden alanımın dışında da olsa Sales & Marketing ile alakalı bir iş bularak çalışmaya başladım. Tam gideceğimiz sene patlak veren COVID yüzünden planlarımız bir sene daha ertelendi ve ben bu yüzden 3 sene boyunca bu işte çalıştım.


Haliyle okula bu kadar uzun bir süre ara verdikten sonra tekrar başlamak biraz gözümü korkutmuştu. Kaldı ki Kanada’da eğitim almak hakkında fazla bilgiye de sahip değildim. Eminim benden çok daha uzun süre ara verenler eğitim yolu ile gelmek istiyor ve kendine uygun bir okul bakıyordur. O yüzden;


Seçeceğiniz bölümün kendi yeteneklerinize ve gelecek planınıza uygun olmasına özen gösterin.


Belki bu kararınıza uzun soluklu göçmenlik faktörü etkili olabilir ancak seçiminizde bunu göz önünde bulundurmayı sakın ihmal etmeyin. Ben bölüm ile alakalı az-çok bilgi sahibi olduğumdan dolayı ILAC College’daki Sales & Marketing bölümünü tercih ettim. Açıkçası burada biraz şans faktörü de etkiliydi, sonradan bu bölümü ve mesleği bu kadar seveceğimi hiç tahmin etmemiştim çünkü.


ILAC Toronto
ILAC Toronto

Kanada’da eğitim almak için öncelikle bölüm seçiminin büyük bir önemi var. İlgilendiğiniz ve yeteneklerinize uygun bir bölüm seçerek daha başarılı olabilir ve gelecekteki kariyerinizi şekillendirebilirsiniz. İşte bu aşamada Kanada’daki kolejlerin ve üniversitelerin sunduğu programlar ve eğitim fırsatları önemli bir rol oynamaktadır. Kariyer planlarınıza uygun bir bölüm seçmek, hem eğitiminizi daha keyifli hale getirecek hem de geleceğiniz için sağlam bir temel oluşturacaktır.


Bölüm seçiminin önemini belki başlarda anlamayacaksanız ama seçeceğiniz bölümü 1 ya da 2 yıl boyunca okumak zorunda olduğunuzu, tüm ödevleri ve sınavları eksiksiz bir şekilde vermek zorunda olduğunuzu ve Kanada’daki kalıcılığınızın buna bağlı olduğunu hatırlatmak isterim.

Kanada’da eğitim alırken bütçenizi de sürekli göz önünde bulundurmanız gerekir.


Okulunuzun ücretleri, yaşam masrafları ve çalışma imkanları bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardır. Kendinizi güvence altına alarak, maddi imkanlarınızı doğru yöneterek daha rahat bir eğitim dönemi geçirebilirsiniz. Aynı zamanda Kanada'da çalışmak ve eğitim almak için bütçenizi planlarken, geleceğinizdeki kariyer hedeflerinizi de göz önünde bulundurmalısınız.Cedarvale Park
Evimizin arkasında bulunan ve müdavimi olduğumuz Cedarvale parkı.

Bu konu ile alakalı vereceğim en önemli tavsiye gelmeden önce tüm maddi olanakları göz önünde bulundurarak, en azından okulunuzun bitiş süresine kadar part-time bir işte çalışarak idare edebileceğiniz bir sermaye ile gelmek olacaktır. Ya da eğer partneriz ile beraber geliyorsanız iş bölümünü bunu göre ayarlamayı deneyebilirsiniz.


Kanada'daki ilk iş yerim, Cherry St. Bbq

Buna ek olarak, çok iyi bir iş bulabilir ve kendinizi rahat hissetmeye başlayabilirsiniz. Sonuç olarak bu rahatlık eğitiminize yansıyabilir ve okulu bırakmak isteyebilirsiniz. Vizenizi ve çalışma izninizi uzatacak kalıcı bir çözüm bulmadıkça okulu sakın ama sakın bırakmayın. Gelecek kariyer planlarınızda Kanada’daki bir okuldan mezun olmuş olmanız, öz geçmişinizin en önemli parçası olacaktır. Ayrıca kalıcı oturum başvurunuz sırasında Kanada'daki okullardan mezun olmanın getirdiği puanı da unutmamak gerek. Şuandaki rahatınız için geleceğinizi etkileyecek bu önemli kararı vermeden birkaç kez düşünmenizi öneririm.


Kanada’da hem okuyup hem çalışmak biraz zorlayıcı olabiliyor. Kendimi kaptırdığım bu yoğun tempodan sıkılıp, “ben buraya bunun için gelmedim” dediğimi çok iyi hatırlıyorum. Gerçi bunun en büyük etkenlerinden biri geldiğimizde hala COVID yasaklamalarının devam ediyor olmasından kaynaklanıyordu.


Yine de bu sıkkınlığı sizin de yaşamamanız adına gelmeden önce ya da geldiğinizde yaşadığınız şehirde ne gibi etkinlikler ve aktiviteler oluyor, nereleri gezebiliriz, hangi restoranlar tercih edilmeli gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışın. Özellikle Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirleri tercih edecekseniz, bu şehirlerin birer etkinlik yuvası olduğunu hatırlatmak isterim. Gidilecek önemli noktalar, gezilecek parklar, tadılacak dünya lezzetlerinin bolca bulunduğu ve hemen hemen herkesin aşırı sosyal olduğunu sizde göreceksiniz.


Danforth Music Hall
İlk konserimiz @Danforth Music Hall

Canlı müzik sunan bar ve restoranlar, konserler ve gösteriler, spor müsabakaları ve sportif aktiviteler gibi bir sürü etkinlik hemen hemen her gün şehrin bir köşesinde kendine yer buluyor. Eğer kendinize etkili bir program oluşturursanız hepsine zaman bulabileceğinizden eminim.Profesyonel ekibimiz ve geniş bağlantılarımızla size en iyi hizmeti sunmak için buradayız.

EduPathways olarak amacımız, sizlere en iyi eğitim ve kariyer fırsatlarını sunmak ve Kanada'daki sürecinizi kolaylaştırmaktır. Kanada'da eğitim ve çalışma hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin ve sorularınızı bizimle paylaşın.Bir sonraki bölümde Kanada’da öğrenci iken takip edilmesi gereken kariyer fırsatları hakkında konuşacağız, umuyorum bu yazı aklınızdaki soru işaretlerini bir miktar gidermiştir.263 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page