top of page

Kanada'ya Öğrenci Olarak Gelmek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken 5 Madde

Güncelleme tarihi: 29 Şub

Kanada'ya öğrenci olarak gelmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken çok fazla unsur var. Özellikle kanada öğrenci vizesi olarakta bilinen "Study Permit" başvurularında yapılan hataları en aza indirgemek için dikkat etmeniz gereken önemli konuları, Burcu Akyol RCIC kaleminden sizler için derledik. Geçtiğimiz yıllarda yazdığı bu önemli yazıyı, Kanada'ya öğrenci olarak gelmek isteyen herkesin okumasını öneriyoruz.

 

Kanada için uluslararası öğrenciler pek çok açıdan büyük önem taşıyor. Diğer taraftan Kanada'da 6 aydan daha uzun süreli bir programda öğrenim görebilmek için gerekli olan 'study permit' (öğrenim izni) en yüksek red oranına sahip başvuru kategorisi.


Bu da Kanada'da eğitim almak ve belki de ardından bir yaşam kurmak amacı olan kişilerin study permit başvuru süreçlerinde çok dikkatli olmaları gerekliliğini ortaya koyuyor.


Bu yazıda study permit başvuru sürecinizde dikkat etmeniz gereken 5 kritik faktöre değineceğim.


1. Yeterli maddi birikiminiz var mı?

Kanada'da okumak şüphesiz iyi bir maddi birikim gerektiriyor. Bu birikimi gerektiği şekilde gösterememeniz halinde study permit başvurunuzun onaylanması mümkün olmuyor. Vize yetkilisi başvurunuzda sizin Kanada'da masraflarınızı karşılamaya yetecek maddi gücünüzün olduğunu görmek istiyor.


Bu kapsamda, okuyacağınız okulun ilk yıl ücreti ve bir yıllık yaşam harcamaları için gereken paraya sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor. Okulun ilk dönem ya da tam yıl ücretini başvuru öncesi ödeme şartı yok ama en azından ilk dönemin ücretini ödemiş olmanızın başvurunuzu güçlendirecek bir faktör olduğunu söyleyebilirim. Tabii ki öncelikle red durumunda okulun ücret iadesi politikasını öğrenmeniz iyi olacaktır. Bir yıllık yaşam harcamaları için bir kişinin göstermesi gereken para miktarı 20,635 Kanada doları.


Kanada'da Yaşam

Her ne kadar yalnızca ilk yıl masraflarını karşılayacak paranın gösterilmesi istense de tüm eğitim süreci boyunca masrafları karşılama gücünün var olduğunu da mutlaka belgelemek gerekiyor. Ancak bunun için banka hesabında para göstermek gibi bir zorunluluk yok.


2. Kanada'da eğitim almak isteme nedenlerinizi iyi anlatabiliyor musunuz?

Okumak istediğiniz bölümü ve Kanada'da öğrenim görmeyi seçme nedeninizi ve bu seçime ilişkin kariyer planlarınızı nasıl anlattığınızın başvurunuz hakkında verilen kararda çok kritik bir etkisi var.


Bu konuda verilebilecek en iyi tavsiye 'akılcı, samimi ve dürüst olmak' olacaktır. Vize yetkilileri çok sayıda başvuru gördükleri için 'bona fide student' diye nitelendirdikleri, 'gerçek öğrencileri', tek amacı Kanada'ya giriş yapmak olan kişilerden çok kolay bir şekilde ayırabiliyorlar.


Kanada'ya Göç Etmek

Kanada'da okumak istediğiniz bölüm, eğitim geçmişinize bakıldığında çok ilgili olmayan bir bölüm de olabilir ancak tercih nedeninizi dürüst ve akılcı bir şekilde açıkladığınızda bu durum red sebebi olmayacaktır. Günümüzde kişilerin birden fazla kariyer seçmeleri ya da hayatlarının belirli noktalarında farklı mesleki tercihler yapmaları çok rastlanan bir durum.


Study permit başvurularında çok sık gördüğümüz bir durum kişilerin yazdıkları mektuplarda hazır formatlar kullanıyor olmaları. Hazır formatlar, başvurunuz ne kadar düzgün hazırlanmış olursa olsun, başvurunuzu zayıflatır. Hedeflerinizi ve öğrenim planınızın geçmiş, şimdiki ve gelecekteki kariyerinizle nasıl örtüştüğünü anlattığınız mektubun sizin tarafınızdan yazılması gerekiyor. Eğer bu süreçte danışmanlık alıyorsanız danışmanınız size rehberlik edecektir.


EduPathways Canada / YouTube

3. Öğrenim izninizin sonunda Kanada'dan ayrılacak mısınız?

Study Permit başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bu sorunun cevabının 'evet' olması ve bunu net bir şekilde ifade etmeniz gerekiyor. Bunun nedeni 'study permit'in, 'temporary residence' yani geçici ikamet kapsamında olması.


Kanada'da öğrenim görmek istemenizin nedeni mezun olduktan sonra Kanada'da iş deneyimi kazanmak ardından da kalıcı oturum izni almak istemeniz de olabilir - bunda herhangi bir sorun yok, ancak başvuru türü 'geçici ikamet' kapsamında olunca, vize yetkilisinin, size verilen izin bittiği zaman Kanada'da 'illegal' bir şekilde kalmayacağınıza ve ülkenize dönmek için iyi nedenleriniz olduğuna ikna olması gerekiyor.


4. Gerekli bilgi ve belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde sunuyor musunuz?

Bazen ufak bir unutkanlık diye değerlendirebileceğiniz bir detay study permit başvurunuzun reddedilmesine hatta Kanada'ya girişinizin en az beş sene yasaklanmasına neden olabilir.


Kanada'da Yaşam

Gerekli tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde sunmanın yanı sıra verdiğiniz tüm bilgilerin doğruluğundan da emin olmanız gerekiyor. Onay süreci daha kolay olur diye düşünerek gerçek olmayan hiçbir beyanda bulunmayın, gerçekleri saklamayın, kendinizi dürüst, akılcı ve kolay anlaşılır bir şekilde ifade edin.


5. Başvuru sürecinizi doğru ve yasal bir şekilde yönetiyor musunuz?

Study permit başvurusunda profesyonel destek almak istemeniz halinde başvurunuzu sizin adınıza yalnızca ICCRC üyesi bir göçmenlik danışmanı (Regulated Canadian Immigration Consultant - RCIC) gerçekleştirebilir.

Northern Pathways Göçmenlik Danışmanlığı

Okul arayışınızda size yardımcı olan, okul kabul sürecinizde size hizmet veren bir şirket, eğer bünyesinde ICCRC üyesi bir göçmenlik danışmanı çalıştırmıyorsa, sizin adınıza study permit başvurusu yapamaz.


Başvurunuzda profesyonel destek aldığınız kişinin ICCRC'ye kayıtlı olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu https://iccrc-crcic.ca/find-a-professional/ bağlantısından kişinin adını soyadını girerek arama yapmaktır. Lisanslı danışman olmayan kişilerle çalışmanız durumunda Kanada hükümeti nezdinde yasal olmayan bir hizmet aldığınızı unutmayın.

 

Kanada'da okumak ve Kanada'da eğitim imkanları hakında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Ayrıca Kanada'da göçmenlik ve vize işlemleri hakkında bilgi almak için Northern Pathways'in sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
3.177 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page