top of page

Ontario'da İşverenlere Sert Yaptırımlar

Geçtiğimiz yıllarda Kanada’nın uyguladığı kontrolsüz göçmenlik politikalarının yan etkilerini ciddi şekilde hissettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Göçmenlik alanında yapılan kısıtlamalar, eyalet onay mektubu uygulaması, artan kiralar ve iş bulmanın zorlaşması gibi problemler, özellikle Toronto’da yaşayanları etkilemeye devam ediyor.


Bu sorunlardan en azından birini iyileştirmeye yönelik atılan adımlardan biri de, iş verenlerin “Ghost Job” denilen ilanları yayınlamasını önlemek, iş veren ve potansiyel çalışanlar arasında daha açık bir iletişim olmasına olanak sunan yasa tasarısı.Ford hükümeti, İş Standartları Yasası'nı (ESA) ihlal eden istismarcı işverenleri cezalandırmak için maksimum para cezalarını Kanada'daki en yüksek seviyeye çıkarmayı öngören yasal değişiklikler başlatıyor.


Önerilen ESA değişiklikleri, işverenlerin mülakat yapılan iş adaylarına başvuru durumu güncellemeleri sağlamasını zorunlu kılacak. Ayrıca, kamuya açık iş ilanlarında bir pozisyonun şu anda mevcut olup olmadığını veya gelecekteki aday havuzunu oluşturma niyetinde olup olmadığını açıklamak zorunda olacaklar.


Onaylanması halinde yeni yasa, ESA ihlalleri için maksimum cezayı 50.000 dolardan 100.000 dolara çıkaracak ve bu miktar Kanada'daki diğer tüm cezalardan daha yüksek olacak.Clarify Capital tarafından yapılan bir ankete göre, işe alım yöneticilerinin yüzde 50'si iş ilanlarını esas olarak gelecekteki işe alımlar için bir yetenek havuzu oluşturmak amacıyla oluşturuyor.


Ankete katılan 1.045 yöneticinin yaklaşık yarısı, sürekli olarak yeni yetenekleri çekmek için iş ilanlarını sürdürdüğünü belirtti. Bu arada, yüzde 43'ü, çalışan motivasyonunu korumak veya şirketin genişlediği izlenimini yaratmak için aktif olarak pozisyonları doldurmaya çalışmadığını belirtti.


Bu yasa tasarısının kabul edilmesi, iş piyasasında daha şeffaf ve adil bir ortam yaratma yolunda önemli bir adım olacak. Toronto ve diğer bölgelerde yaşayanların karşılaştığı zorlukları hafifletmeye yönelik bu çaba hem işverenler hem de iş arayanlar için daha güvenilir ve dürüst bir iş piyasası sağlama potansiyeline sahip. Ancak yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda henüz net bir tarih verilmedi.


 

Kaynaklar21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page