top of page

KANADA'DA UNİVERSİTE & KOLEJ EĞİTİMİ

Quebec city Canada travel destination. A

Kanada üniversiteleri dünya çapında birinci sınıf kurumlar sıralamasında yer almaktadır. Ülke çapında yaklaşık 100 kurum tarafından 15.000'e yakın lisans ve lisansüstü derece programı sunuluyor. Kanada üniversiteleri, öğrencilere stajlar da dahil olmak üzere paha biçilmez uygulamalı deneyimler sağlayan çok çeşitli program ve disiplinlerde eğitim fırsatları sunuyor. Öğrenciler mezun oldukları takdirde ise 1 yıl ile 3 yıl arasında oturma ve çalışma izni hakkına sahip oluyor. Bu durum okul sonrası Kanada'da yaşam planları yapan öğrenciler için büyük bir avantaj sağlıyor. 

Kanada üniversiteleri, kolejler ve üniversiteler olarak iki ana grupta bulunuyor. Doğru okul tercihini yapmak başarı için büyük önem taşıyor.

Eğitim hizmet paketimizi sizin için yapılandırırken hedefimiz sizin Kanada’daki yeni eğitiminiz konusunda yol gösterici olmak, imkan ve talepleriniz doğrultusunda seçeneklerinizi belirlemek, kişisel olarak oluşturulacak strateji ve hareket planı ile başarı için ön koşulları hazırlamaktır. 

Bu alandaki hizmetlerimizdeki hizmetlerimiz aşağıdaki şekildedir:

Eğitim Danışmanlık Hizmetleri.png

Size uygun olabilecek fırsatları değerlendirebilmek için lütfen ön değerlendirme formunu doldurunuz. Size en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

Toronto

Kanada: Bir Eğitim Destinasyonu

2004 yılından bu yana Birleşmiş Milletler, Kanada'yı Yaşam Kalitesi Endeksi'nde düzenli olarak dünyanın ilk 10 ülkesi arasında sıralamaktadır. Yüksek kaliteli eğitim kurumlarını, istikrarlı bir ekonomiyi, hoşgörülü ve güvenli bir kültürü ve olağanüstü güzelliği birleştiren Kanada, uluslararası öğrenciler için ideal bir yerdir. Buna ek olarak, Calgary, Vancouver ve Toronto, dünyanın en yaşanabilir şehirleri sıralamasında sırasıyla dördüncü, altıncı ve yedinci sırada yer alıyor.

Kanada’da farklı eyaletlerde toplam 96 üniversite ve yüzlerce kolej vardır.

Image by Brooke Cagle

Kanada'da Kolej veya Üniversite Okumak 

Kanada Üniversitelerine doğrudan giriş şartları; yeterli düzeyde İngilizce dil seviyesi, belirli bir seviyenin üstünde not ortalaması (Lise Diploması veya Üniversite Transkripti), ders dışı aktiviteler ve CV (sosyal faaliyetler, spor faaliyetleri, gönüllülük hizmetleri, vb).

 

Üniversite ve kolejler için genelde sömestir'ler aşağıdaki şekilde tarihlenir.

 

  • İlk Sömestir: Eylül başından Aralık ortalarına kadar

  • Tatil: Aralık ortasından Ocak başına kadar

  • İkinci Sömestir:Ocak başından Mayıs başına kadar

  • Yaz Tatili/Yaz Dönemi: Mayıstan Ağustos'a kadar​

Barista

Üniversite/Kolej Okurken Çalışmak

Kanada'ya öğrenim görmeye gelen kişiler eğer öğrenim gördükleri programın uygunluğu var ise kampüs içi ve kampüs dışında belirli şartlarda çalışma hakkına sahip oluyorlar.  Kampüs içi ve 20 saat kampüs dışı çalışma için ek bir çalışma izni başvurusu yapmaya gerek olmuyor. Eğer programın uygunluğu varsa Study Permit dokümanının alt kısmında kişinin ne şekilde çalışabileceği ve çalışma şartları kısaca yazıyor. Bazı işler sağlık raporu gerektirdiği ve de bazı işler için yasal kısıtlamalar olduğu için, burada yazan 'çalışılamayacak işler'e de dikkat etmek gerekiyor. 'Study Permit' dokümanında kişinin kampüs dışında çalışabileceği ifadesi var ise kişi kampüs dışında 20 saate kadar çalışabilir. Bu çalışma kampüs içi çalışma ve varsa co-op'a ek olarak düşünülebilir. 

Untitled design (3).png

Kanada Eğitim Sistemi

Liseyi bitirdikten sonra, öğrenciler çeşitli eğitim seçeneklerine sahiptir:

  • Kolejler, üniversiteler veya teknik enstitüler arasından seçim yapabilirler.

  • Diploma veya sertifika kursları veya tam derece programları almayı seçebilirler.

  • Bir programda veya türden orta öğretim sonrası kurumda başlayabilir ve ardından ilgi alanları ve hedefleri geliştikçe başka bir kuruma geçebilirler.

Soldaki grafik, Kanada'nın çeşitli bölgelerindeki öğrenciler için hangi eğitim yollarının mevcut olduğunu göstermektedir.

bottom of page