top of page

Core Skills Nedir?

Artık iş başvurularında sahip olduğumuz eğitimin ve sertifikaların yanı sıra, başka yetenekleriniz de göz önünde bulunduruluyor. Bunlar zaman zaman karakterinizin bir parçası olsa da, büyük bir çoğunluğu geliştirebileceğiniz yeteneklerdir.


Core Skills (Çekirdek Beceriler) günümüzde iş verenlerin işe alımlarda sıklıkla göz önünde bulundurduğu, akademik eğitim dışında kişilerin sahip oldukları yönetim, çalışma ve sosyal becerilerine verilen isimdir.


Rekabetin artmaya başladığı iş piyasasında güçlü çekirdek becerilere sahip olmak, bunları CV’lerde ve mülakatlarda belirtmek oldukça önemlidir.


Core Skills Nedir?

En önemli çekirdek becerileri şu şekilde listeleyebiliriz;


Sorun Çözme Becerileri

Yaratıcı ve analitik düşünerek problemlere çözümler üretme becerisidir. Problem çözme becerisi, her alanda karşınıza çıkacak zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar.


İletişim Becerileri

Etkili bir şekilde yazmayı, konuşmayı ve dinlemeyi kapsar. Düşüncelerini açık ve net bir şekilde ifade edebilmek ve karşındakini anlayabilmek her alanda başarının anahtarıdır.


Eleştirel Düşünme

Bilgiyi sorgulama, analiz etme ve sentezleme becerisidir. Karmaşık problemleri çözmek ve doğru kararlar vermek için bu beceriye ihtiyacınız olacaktır.


Teknoloji Kullanımı

Yaratıcı ve analitik düşünerek problemlere çözümler üretme becerisidir. Problem çözme becerisi, her alanda karşınıza çıkacak zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar.


Bilimsel Araştırma

Etkili bir şekilde yazmayı, konuşmayı ve dinlemeyi kapsar. Düşüncelerini açık ve net bir şekilde ifade edebilmek ve karşındakini anlayabilmek her alanda başarının anahtarıdır.


Bilgi Yönetimi

Bilgiyi bulmaya, değerlendirmeye ve kullanmaya verilen isimdir. Bilgi çağında, bilgiyi doğru şekilde yönetmek ve kullanmak en önemli becerilerden biridir.


Kişisel ve Sosyal Beceriler

Zaman yönetimi, ekip çalışması ve liderlik gibi becerilerdir. Kişisel ve sosyal beceriler, hem akademik hem de iş hayatında başarının temelini oluşturur.

 

Kanada'da İletişim

Core Skills Neden Önemlidir?

Çekirdek Beceriler derslerinizde ve kariyerinizde daha başarılı olmanıza yardımcı olur. Eleştirel düşünme, problem çözme ve bilgi yönetimi gibi beceriler, akademik zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar. Sadece akademik ve iş hayatında değil, günlük yaşamda da önemli bir rol oynar. Bilgiyi yönetmek, problem çözmek ve teknolojiyi kullanmak gibi beceriler, hayatınızı kolaylaştırır ve daha başarılı olmanızı sağlar.


İşverenler, Çekirdek Becerilere sahip adaylara daha fazla değer verir. Eleştirel düşünme, iletişim ve problem çözme gibi beceriler, işyerinde başarılı olmanız için gereklidir.


Nasıl Geliştirmeli?

Öğrenmek istediğiniz çekirdek becerileri, gelişiminizi izlemeyi kolaylaştıran ayrı ve yönetilebilir senaryolara ve görevlere bölün. Kesintisiz bir şekilde birbirine bağlı olan becerileri ve davranışları izole edilmiş görevlere ve mikro öğrenim birimlerine ayırmak ilk başta mantıksız gelse de deneyimlerimiz küçük birimlerle pratik yapmanın, öğrenmenin ve gelişmenin daha kolay olduğunu göstermektedir.


Kanada'da Eğitim
  • Örneğin, yeni yöneticiler makro düzeyde şirketler ve sektörler arasında benzer zorluklarla karşılaşsalar da farklı stratejiler, kültürler ve bağlamlar nedeniyle bir şirkette yüksek performans gösteren bir yöneticiyi diğerinde de aynı başarıyı göstereceğine dair bir garanti yoktur.


Kendinizce gelişmesi gerektiğini düşündüğünüz, kısa ve uzun vadeli başarının nasıl ölçüldüğünü göz önünde bulundurarak en fazla değeri yaratan iki veya üç beceriyi seçin. Bu yolu takip edenler, gelişimlerini daha rahat takip edebildikleri için başarı duygusu ile motive olarak daha iyi ilerleme kaydedebiliyorlar.


En önemlisi, çevrenizden yardım istemeye çekinmeyin. Yakınlarınıza kendinizle ilgili değiştirmek veya geliştirmek istediğiniz şeyleri paylaşabilir, onların konu hakkında fikirlerini alabilirsiniz. Dışarıdan gelen bir bakış açısı sizin daha önce düşünmediğiniz yeni fırsatlara kapı açabilir.

 

Sizde geleceğinize doğru bir adımla başlamak isterseniz bizimle iletişime geçerek Kanada'daki eğitim ve kariyer fırsatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 


17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page