top of page

Etkili Not Alma Teknikleri

Güncelleme tarihi: 4 Nis 2023

Not almak, yazının keşfinden bu yana tüm insanlığın itina ile kaçındığı, ancak düzenli kullanımda faydasını gördüğü bir aktivite olarak bilinir. Çoğumuz ders ya da bir toplantı sırasında sadece dinlemeyi, ses kaydı alıp sonra not almayı tercih etse de düzgün ve anlamlı not alma stratejilerine hakim olanlar kendilerini ön plana çıkaracak olan bu avantajın farkındadır. Bu yazımızda sizlere bazı önemli not alma tekniklerinden bahsedeceğiz. Kalem/kağıtlarınız hazırsa başlayalım.

 

Cornell Not Alma Tekniği

Cornell Not Alma Tekniği, Cornell Üniversitesi'nde Profesör Walter Pauk tarafından geliştirilmiştir. Bu tekniğin temel prensibi, notlarınızı daha sonra hızlı bir şekilde okuyabilecek ve anlayabilecek şekilde düzenlemektir. Sayfayı üçe bölerek sol kısma anahtar kelime ve detayları, üst kısma genel notları ve alt kısma özetleri yazıyorsunuz.


Mind Mapping

Bu teknikte, ana fikirleri merkeze yerleştirerek ilgili konuları bu ana fikrin etrafına yerleştirip bağlayabilirsiniz. Anlamakta zorluk çektiğiniz ya da sizin için önemli olan bir konuda bu tekniği kullanarak daha iyi odaklanmanıza yardımcı olabilirsiniz.


Abbreviation

Bu teknikte, sık kullandığınız kelimeler için kısaltmalar oluşturursunuz. Örneğin, "öğrenme" için "öğr" kısaltması kullanabilirsiniz.


Speed Writing

Adından da anlaşılacağız üzere ders ya da sunumlar sırasında hızlıca not alabileceğiniz bir teknik olarak bilinir. Sonrasında bu notları tekrar gözden geçirerek temize çekebilir ya da tekrar okuyarak anladıklarınızı pekiştirebilirsiniz.


Outline

Notlarınızı daha yapılandırılmış hale getirmek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Bu teknikte, notlarınızı başlıklar, alt başlıklar ve detaylar olarak düzenlersiniz. Böylece, notlarınız daha anlaşılır ve daha sonra kullanmak için daha kolay hale gelir. En çok kullanılan tekniklerden biri olarak bilinir.


Active Reading

Bu teknikte önemli olan şey iyi bir okuyucu olmak. Okuduğunuz metinleri iyice kavrıyor, kafanızda içeriğini düşünerek özetliyor ve notlar alıyorsunuz. Bu şekilde metni parçalarına ayırarak kendi anlayacağınız şekilde tekrar birleştirmiş oluyorsunuz.


 

Bu teknikleri deneyerek, notlarınızı daha anlaşılır, görsel ve kısa hale getirebilirsiniz. Herkesin rahat olduğu farklı teknikler olacaktır elbet. Kişisel tercihim her zaman Abbrevation’dan yana olsa da çok fazla kısaltma kullandığımda hangi kısaltmanın hangi kelime olduğunu unutmuşluğum da yok değil…


Not alma teknikleri, sadece okul veya iş hayatınızda değil, aynı zamanda günlük hayatınızda da çok yararlı olabilir. Bu yüzden, kendinizi en rahat hissedeceğiniz tekniği keşfederek bunu günlük hayatınızda kullanmaya gayret edin, faydasını göreceğinize eminim.

52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page