top of page

Kanada'da Yaşam Masrafları

Kanada’da eğitim almak ya da Kanada’ya göç etmek isteyen herkesin bir aklındaki en önemli sorulardan biri de yaşam masraflarının nasıl olduğu oluyor.


Kanada yaşam masrafları, eyaletlere ve şehirlere göre büyük ölçüde farklılık göstermekte. Özellikle Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirlerin konut ücretleri dünya genelinde kıyasla oldukça yüksek olabiliyor. O yüzden Kanada’ya gelmeyi planlarken kalacağınız şehrin konut fiyatlarına, yaşam masraflarına ve ortalama maaşlarına mutlaka göz gezdirmenizi öneririz.

Yazımızın geri kalanında en çok tercih edilen şehir olduğu için bu değerlendirmeleri Toronto için yapıyor olacağız.


Toronto Yaşam Masrafları

Kanada'nın en büyük şehirlerinden biri olan Toronto, çok kültürlü yapısı, iş fırsatları ve kaliteli yaşam tarzı ile dikkat çekiyor. Ancak, Toronto'da yaşamak isteyenler için yaşam masrafları hakkında doğru bilgilere sahip olmak önemlidir. İşte Toronto'da yaşamın getirdiği bazı temel masraflar:


Konut

Toronto'da konut, yaşam masraflarının en büyük bölümünü oluşturabilir. Kiralık daire fiyatları konum ve dairenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak, 1+1 dairelerin aylık kira bedeli 2.000-2.500 CAD arasında değişebilir.Ulaşım

Toronto'da toplu taşıma oldukça gelişmiştir. Otobüs, tramvay ve metro gibi seçeneklerle şehir içinde kolayca seyahat edebilirsiniz. Aylık toplu taşıma kartı (TTC) maliyeti yaklaşık 156 CAD'dir. Eğer kendi arabanızı almayı planlıyorsanız durum biraz karışık bir hal alabiliyor.


Eğer Türkiyede'ki ehliyetinizi 3 yıl üzerinde ise, sigorta ücretleriniz ortalamanın daha altında olabiliyor. Bu 3 yıllık ehliyetinizi saydırmanız ehliyet sınavını ilk seferde geçebilmenize bağlı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.


Ortalama sigorta ücreti ise eyalet ve tecrübeye yönelik değişiklik göstermekle beraber ortalama olarak 150-300$CAD arasındadır.


Araba fiyatları hakkında ortalama bir fiyat bilgisine sahip olmanız açısından 2023 Model Toyota Corolla fiyatını aşağıda görebilirsiniz.Gıda

Toronto'da süpermarketlerde alışveriş yapmak oldukça yaygındır. Ortalama olarak, bir kişinin aylık gıda harcamaları 300-500 CAD arasında olabilir.


Eğlence ve Aktiviteler

Toronto, kültürel etkinlikler, restoranlar, müzeler ve festivaller açısından zengin bir şehirdir. Eğlence ve aktiviteler için aylık bütçenizi 400-600 CAD arasında ayırmanız önerilir. Bu miktar kişinin tercihine bağlı olarak değişikliklik gösterebilmektedir.Diğer Giderler

Elektrik, su, internet gibi temel hizmetler ve kişisel harcamalar da yaşam masraflarınızı etkiler. Bazı konutlar yapılan anlaşmaya göre bu giderleri kiraya dahil edebilir.


Ortalama ve Asgari Maaş

Toronto’da asgari maaş Kasım ayı itibari ile 16.55$CAD olarak hesaplanacaktır. Ortalama maaş ise saatlik 27.67$CAD olarak hesaplanmıştır.


Toronto'da yaşam masrafları kişisel tercihlere ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir. Şehirdeki iş fırsatları ve yaşam kalitesi, bu masrafları karşılayabileceğinizden emin olmanızı sağlayacaktır.Toronto’daki fiyatlandırmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki websitesine göz gezdirmenizi öneririz.


livingcost.org/cost/canada/on/toronto

 

Kanada'da eğitim ve yaşam hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!110 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page