top of page

Kanada ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme tarihi: 15 Şub

Günümüzde herhangi bir bilgiye ulaşmak hiç olmadığı kadar kolay. Öğrenmek istediğimiz konuları internetten, AI Chat botlarından ya da sosyal medya üzerinden bulabilirsiniz. Ancak durum böyle olunca bilgi kirliliği de oldukça fazla olabiliyor.


Yurtdışında üniversite okumak, aynı zamanda yurtdışında yaşamak demektir, bu da öğrencilere sadece sınıf içinde değil, aynı zamanda günlük yaşamın içinde de öğrenme fırsatı sunar. O yüzden seçim yapacağınız ülke hakkında yaptığınız araştırmaların doğru ve güvenilir kaynaklardan olduğuna özen göstermeniz gerekiyor.


Bu yazımızda Kanada ile ilgili yanlış bilinen doğruları ve abartılan gerçekleri paylaşıyor olacağız.


Kanada Çok Soğuk!

Evet, eğer kuzey eyaletlerine giderseniz gerçekten çok soğuk, ancak Kanada’nın nüfusunun %50’sinden fazlası, Amerika sınırına yakın olan güney bölgelerde yaşıyor. Bu bölgelerde iklim aşırı soğuk derecelere ulaşmıyor. Soğukluk derecesi her yıl değişiklik gösterse de 4 mevsiminde dolu dolu yaşandığı bir iklim Kanada’nın güney kısmında hakimiyetini göstermiş oluyor.


Kanada Hakkında Her şey

Güvenli mi?

Kanada dünyanın geri kalanına oranla yaşanabilirlik sıralamasında her zaman üst sıralarda gelen ülkelerden biri oluyor. Bunun sebebi sadece sunduğu imkanlar değil aynı zamanda güvenli yaşam koşulları. Dünyanın her yerinde olduğu gibi güvenli olmayan ve temkinli olunması gereken bölgelerde mevcut.


Özellikle büyük şehirlerin merkezlerinde, evsizlerin yoğun olduğu alanlar ne yazık ki mevcut. Yapılması gereken en önemli şey Kanada’ya gelmeden önce bu bölgelerin araştırmasının yapılması ve o doğrultuda karar verilmesi uygun olacaktır.


İş Fırsatları

Kanada her yıl bünyesine kattığı yeni göçmenler ile farklı meslek sınıflarını doldurma konusunda hızla ilerliyor. Aynı şekilde, istihdama ihtiyaç duyduğu eyaletlerdeki yatırımları sayesinde yeni gelen göçmenlerin bu bölgelere yerleşmesini destekleyecek Eyalet Aday Programları ile, farklı mesleklerden bulunabilecek yeni iş kolları oluşturuyor.


Ancak eğer rekabetin bol olduğu büyük şehirlerde yaşıyorsanız (Toronto, Vancouver, Montreal gibi) iş başvurularınızın sonuçlanması uzun zaman alabilir. Bu, aynı zamanda fazla rekabet olan meslek sınıflarında da geçerli. Yurtdışında okumanın en büyük avantajlarından biri de bu fırsatların bolca bulunabilmesi olabilir.


Kanadada Yaşamak

Fransızca bilmek gerekiyor mu?

Hayır, ancak Fransızca bilmek büyük bir artı. Eğer Quebec eyaletinde yaşamayı düşünmüyorsanız kimse sizden Fransızca bilgisi talep etmez. Ancak iyi bir Fransızcaya sahipseniz bunu hem kariyerinizi ilerletmekte hem de kalıcı oturum başvurusu sırasında fazla puan almak içinde kullanabilirsiniz.Yurtdışında eğitim almak, sadece akademik bir deneyim değil, aynı zamanda hayatın zenginliklerini keşfetmenin ve kültürler arası etkileşimde bulunmanın bir yolu olarak görülmelidir.


Yabancı bir ülkede eğitim görmek, sadece sınıflarda öğrenilenlerle sınırlı kalmaz, aynı zamanda yeni bir kültürü anlamak, dil becerilerini geliştirmek ve uluslararası bağlantılar kurmak anlamına gelir.


Bu sayede eğer isterseniz sonrasında yurtdışında yaşama imkanı da bulabilirsiniz. Bunun için Kanada’yı seçmek geleceğinizi doğru şekillendirmeniz açısından oldukça faydanıza olacaktır.

 

Kanada’da eğitim ve kariyer fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.77 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page