top of page

Co-op Nedir?

Güncelleme tarihi: 28 Mar

Eğitimini tamamlayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu iş bulma konusunda sorun yaşıyor. Bunun sebebi çoğunlukla öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulmak için nasıl hazırlıklar yapacaklarını bilmemelerinden ve iş rekabetinin gün geçtikçe artmasından kaynaklanıyor.

İşte tam bu noktada co-op programları devreye giriyor. Co-op, yani “Cooperative Education Program”, eğitim ve iş hayatını bütünleştirerek öğrencilerin eğitimlerine devam ederken iş deneyimi kazanmalarını hedefliyor.


Kanada Co-op

Kanada'da Co-op Yapmak

Kanada üniversiteleri ve kolejleride genellikle Co-op programından yararlanarak, öğrencilerin kariyerlerine katkıda bulunabiliyorlar. Bu sebeple Kanada’da iş bulmak isteyen öğrenciler üniversite ve kolej tercihlerinde Co-op hizmeti olan bölümleri tercih ediyorlar.

Bu alanda hizmet veren okullar, hazırladıkları seminerler ile özgeçmiş hazırlama, iş başvuru süresince yapılması gerekenler, önemli hazırlıklar ve deneme mülakatları gibi hizmetler sunuyor.


Kanada'da Co-op Yapmak

Kanada'da eğitim gören uluslararası öğrenciler için çalışma olanakları oldukça önemlidir. Bu sebeple öğrenciler, eğitimleri sırasında çalışarak hem deneyim kazanmak hem de maddi anlamda destek sağlamak için farklı seçenekler araştırmaktadırlar.


Kanada'da çalışmak için öğrencilerin vize durumuna ve okullarıyla yapacakları staj anlaşmalarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Öğrenciler, çalışma saatleri konusunda belirli kısıtlamalarla karşılaşacak olsalar da, co-op programları sayesinde iş deneyimi kazanarak kariyerlerine daha sağlam bir şekilde başlayabilirler.


EduPathways Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Kanada'da Co-op Avantajları Nelerdir?

Co-op programları, öğrencilere iş hayatı ve eğitim hayatını birleştirerek hem öğrencilerin eğitimlerine devam etmelerine hem de iş deneyimi kazanmalarına olanak sağlamaktadır. Kanada'daki üniversiteler ve kolejler, bu programlarla öğrencilerin kariyerlerine katkıda bulunmayı hedeflemektedirler. Öğrenciler, co-op programlarını kullanarak mesleki deneyim kazanırken, aynı zamanda okul dönemi içinde de gelir elde edebilirler.


Co-op programları sayesinde öğrenciler, sınıfta öğrendikleri bilgileri gerçek hayatta uygulama fırsatı bulurlar ve mesleki becerilerini geliştirirler. Ayrıca, bu programlar öğrencilerin iş dünyasında networking imkanlarını arttırır ve iletişim ve iş becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Kanada'da çalışmak isteyen öğrenciler için co-op programları, kariyerlerine sağlam bir adım atmak için önemli bir fırsattır.


Kanada'da Co-op İmkanları

Kolejler ve üniversiteler, ders dönemi bitmeden önce öğrencilere gönderdikleri iş ilanları ile onlara farklı seçenekler sunabiliyor. Bu aşamada öğrenciler yeteneklerine uygun işleri seçerek başvuru süreçlerine başlayabiliyorlar.


Okula ihtiyacı olmadan kendi işini bulmuş olan öğrencilerin bu durumu okula bildirmesi ve işin okuduğu bölümle bağlantılı olması durumunda, aynı işe devam ederek Co-op dönemine başlaması da mümkün.


Co-op’un öğrenciler için avantajları oldukça fazla;

Öğrenciler sınıfta öğrendiklerini uygulama fırsatı bulurlar. Mesleki deneyim kazanımı ve farkındalıkları artar. Öğrencilik aşamasında gelir elde etme imkanı bulurlar. Networking imkanları artar. İletişim ve iş becerileri gelişir.


 

Co-op hizmeti sunan okullar ile ilgili bilgi almak istiyorsanız ön değerlendirme formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!1.685 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


Die Kommentarfunktion wurde abgeschaltet.
bottom of page