top of page

Co-op Nedir?

Eğitimini tamamlayan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu iş bulma konusunda sorun yaşıyor. Bunun sebebi çoğunlukla öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulmak için nasıl hazırlıklar yapacaklarını bilmemelerinden ve iş rekabetinin gün geçtikçe artmasından kaynaklanıyor.

İşte tam bu noktada co-op programları devreye giriyor. Co-op, yani “Cooperative Education Program”, eğitim ve iş hayatını bütünleştirerek öğrencilerin eğitimlerine devam ederken iş deneyimi kazanmalarını hedefliyor.

Kanada üniversiteleri ve kolejleride genellikle Co-op programından yararlanarak, öğrencilerin kariyerlerine katkıda bulunabiliyorlar. Bu sebeple Kanada’da iş bulmak isteyen öğrenciler üniversite ve kolej tercihlerinde Co-op hizmeti olan bölümleri tercih ediyorlar.

Bu alanda hizmet veren okullar, hazırladıkları seminerler ile özgeçmiş hazırlama, iş başvuru süresince yapılması gerekenler, önemli hazırlıklar ve deneme mülakatları gibi hizmetler sunuyor.


Kolejler ve üniversiteler, ders dönemi bitmeden önce öğrencilere gönderdikleri iş ilanları ile onlara farklı seçenekler sunabiliyor. Bu aşamada öğrenciler yeteneklerine uygun işleri seçerek başvuru süreçlerine başlayabiliyorlar.


Okula ihtiyacı olmadan kendi işini bulmuş olan öğrencilerin bu durumu okula bildirmesi ve işin okuduğu bölümle bağlantılı olması durumunda, aynı işe devam ederek Co-op dönemine başlaması da mümkün.👩‍🎓Co-op’un öğrenciler için avantajları oldukça fazla;

-Öğrenciler sınıfta öğrendiklerini uygulama fırsatı bulurlar. -Mesleki deneyim kazanımı ve farkındalıkları artar. -Öğrencilik aşamasında gelir elde etme imkanı bulurlar. -Networking imkanları artar. -İletişim ve iş becerileri gelişir.


Co-op hizmeti sunan okullar ile ilgili bilgi almak istiyorsanız ön değerlendirme formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!638 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page