top of page

Güçlü Bir İletişim İçin Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme tarihi: 16 Oca


Gerek okul hayatınızda gerek profesyonel yaşantınızda etkili iletişim kurmak sizi ön plana çıkaracak olan en önemli özelliklerden biri olarak bilinir. Karşınızdaki kişilere fikir ve düşüncelerinizi net bir şekilde iletebiliyor olmanız pozitif sinyaller göndererek size olan güvenin artmasını sağlayacaktır.

Bu yazımızda sizlere nasıl etkili iletişim kurabileceğinizden ve iletişim yeteneklerinizi nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeceğiz.


Neler Yapmalı?


📖Öncelikle konuştuğunuz konu hakkında sunmanız gerekenden çok daha fazlasını bildiğinize emin olun. Konuşmanız sırasında size sorulacak olan sorular düşünce akışınızı bozabilir ve dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir. Ancak konu hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olduğunuza eminseniz bu durumu lehinize çevirerek sorulan sorulara etkili bir şekilde cevap verebilir, soru üzerinden konuyu bağlayabilirsiniz. Bu sayede hem karşı taraf sorusuna cevap almış olur, hem de sizin konu hakkında dışa vurduğunuzdan daha fazlasını bildiğinizi öğrenmiş olur.

iletişim teknikleri

Beden dili oldukça önemli. Belki de şimdiye kadar bunu yüzlerce kez duymuşsunuzdur ancak beden dili konuştuklarınızı pekiştiren güçlü bir etkendir. Önemli olduğunu düşündüğümüz noktaları yazı dilinde altını çizerek vurguluyorsak, aynısını konuşma sırasında beden dilimiz sayesinde yapabiliriz.


Yapılan araştırmalara göre bir toplulukta bulunan insanların %65’inin görsel öğreniminin daha güçlü olduğunu biliyor muydunuz? Konuşma konusunu destekleyen görseller kullanmak, özellikle vurgulamak istediğiniz noktaların çok daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. İnsan beyni görsel içerikleri yazıya oranla 60,000 kat daha hızlı işleme yeteneğine sahip. Bu da insanların görsel içerikli bilgileri çok daha kolay ve hızlı anlayabildiğini bizlere gösteriyor.Konuşmalarınız sırasında sunum yaptığınız gruba odaklanmak yerine bireylere odaklanmanız konuşmanızı kolaylaştıracak olan en önemli noktalardan biridir. Günlük hayatta da kurduğumuz iletişimler genelde bireysel olduğu için bu konu hakkında hepimizin yeterli tecrübesi vardır. Bu tecrübeyi konuşmalarımız sırasında bizi dinleyen bireylere uygulayarak kendimizi rahatlatabilir ve düşünce akışımızı koruyabiliriz. Bu ayrıca, iletişim kurduğunuz insanlar ile birebir seviyeye gelmenize olanak sunarak karşınızdakinin konuyu daha iyi anlamasını da sağlayacaktır.


Bunlara ek olarak daha fazla okuma yaparak kelime haznenizi genişletmek isteyebilirsiniz. Kütüphaneniz ne kadar kalabalık ise, kendinizi o kadar rahat ifade edebilirsiniz. Anlatmak istediğiniz şeyi özetleyen daha kısa kelimeler olduğunu unutmayın.


Örneğin İngilizce iletişim kurarken bir hisse vurgu yapmak istediğimizde başına “very” koymak yerine o kelimenin vurgulu halini kullanın.


✍️Aynı şekilde sık sık yazmakta düşüncelerinizi netleştirmenizi sağlayacak önemli bir pratik yöntemidir. Bu ister bir günlük olabilir, isterse zaman zaman sadece düşüncelerinizi döktüğünüz bir yazı dizisi. Eğer yazmayı alışkanlık haline getirirseniz zamanla düşüncelerinizi daha iyi organize edebildiğinizi göreceksiniz. Bu sayede konuşmalarınız sırasında kafanızdakileri daha iyi toparlayabilir ve karşı tarafa doğru mesajı iletebilirsiniz.


Tüm bunların yanı sıra yapmanız gereken en önemli şey, pratik. Okul ya da iş hayatında size sunulan imkanları oldukça iyi değerlendirmeye dikkat edin. Özellikle okul hayatınız sırasında yapacağınız sunumların ne kadar büyük birer fırsat olduğunu sakın unutmayın.Eğer “geçer not alayım da ne olursa olsun” gibi bir düşünce ile bu konuşmalara yeterli önemi veremiyorsanız (tecrübeye dayalıdır) şunu düşünün; “hiç umursamadığım bir işi bile çok iyi yapmayı başarabilirsem, benim için gerçekten önemli olan işleri çok daha iyi yapabilirim”.62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page