top of page

Plagiarism Nedir?

Güncelleme tarihi: 16 Oca

Plagiarism; referans gösterme kurallarına uymayarak bir başka kaynaktan (kitap, web sitesi, vb.) bir bölümü alıp kullanmak yani 'bilgi hırsızlığı' yapmak anlamına geliyor. Ödev yaparken özellikle işi son ana bırakan öğrencilerin sıkça başvurduğu bir yol olan ciddi bir akademik suç. Yakalandığınızda ağır akademik cezalar alıyor ve prestij kaybına uğruyorsunuz.
Hocaların beklentisi aşağıdaki şekilde listelenebilir:

· Kaliteli ve yeterli kaynaklar kullanılması

· Referanslama kurallarına uygun listeleme yapılması (referencing)

· Kaynaklardan kullanılan bilgileri öğrencinin kendi cümleleriyle ifade etmesi (re-phrasing)

· Öğrencinin ödeve kendi yorum ve görüşlerini eklemesi (personal reflections)“Ne olacak ya, nasıl olsa anlamaz” deyip farklı kaynaklardan kopyalama yapıp sonra da kopyaladığınız cümleler üzerinde küçük değişiklikler yapmak iyi bir fikir gibi gelse de bunun tehlikeli bir hamle olduğunu unutmayın.
Artık Kanada'daki okullar, özellikle online dersler için, öğretmenlerin kullanabileceği bazı doğrulama araçlarını entegre etmeye başladı. Bu araçları kullanarak birkaç saniye içinde kağıdınızda ne oranda kopya çektiğinizi bulabiliyorlar.


Checkplagiarism ve Turnitin gibi siteleri kullanarak hazırladığınız projeleri teslim etmeden önce kontrolünü yapabilirsiniz.


Özellikle ChatGPT gibi programların ödev yardımı için kullanılmaya başlanması, okulların önüne geçmeye çalıştığı en büyük problemlerden biri. Kanada'daki okullar bu konuya özellikle dikkat ediyorlar, uyarmadan geçmeyelim.


 

Kanada'da eğitim ve kariyer hakkında daha fazla bilgi almak için ön değerlendirme formunu doldurabilirsiniz.145 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Co-op Nedir?

Comentários


bottom of page