top of page

KANADA'DA ÜNİVERSİTE & KOLEJ OKUMAK

Kanada'da kolej eğitimi için fiyatlar genellikle üniversite eğitimine kıyasla daha uygun seviyededir. Ancak, fiyatlar kolejden koleje ve seçilen programın özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Kolejler, genellikle esnek ödeme seçenekleri ve burs imkanları sunarak öğrencilerin mali yüklerini hafifletmeye çalışırlar.

 

Kanada'da kolej eğitimi almak isteyen öğrenciler için pek çok seçenek bulunmaktadır. Ülkenin farklı bölgelerindeki kolejler, öğrencilere çeşitli kampüs olanakları, sosyal etkinlikler ve yaşam deneyimleri sunar. Bu da öğrencilerin kendilerini geliştirirken aynı zamanda Kanada'nın zengin kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmelerine imkan tanır.

Kanada'da Üniversite 1

Kanada'da kolej eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak ve farklı kolej programlarını incelemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Kolej fiyatları, program detayları ve başvuru süreci gibi konularla ilgili kapsamlı bilgileri bulabileceğiniz kaynaklar sunuyoruz. Kanada'da kolej eğitimiyle kariyerinizi şekillendirin ve uluslararası bir deneyim yaşayın!

Kanada Üniversite 2

EduPathways Canada olarak, Kanada'da eğitim ve yaşamla ilgili tüm sorularınıza yanıt bulacağınız güvenilir bir kaynak olmak en büyük önceliğimiz.

Bizimle iletişime geçerek Kanada kolej programları ve Kanada devlet kolejleri hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilir, Kanada’da üniversite ve kolej okumak için ihtiyacınız olanları öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, Kanada'nın zengin kültürel yaşamı, doğal güzellikleri ve göç fırsatları hakkında da size önemli bilgiler sunuyoruz. Daha fazlası için hemen ön değerlendirme formunu doldurabilirsiniz.

Kanada’daki yeni yaşamınızı beraber planlayalım!

EduPathways Kanada Kariyer

KANADA'DA EĞİTİM VE KARİYER DANIŞMANLIĞI

KANADA'DA ÜNİVERSİTE VE KOLEJLER

KANADA'DA EĞİTİM İLE ALAKALI EN ÇOK SORULAN SORULAR

Kanada'da Üniversite ve Kolej farkı nedir?

Üniversite akademik eğitime önem verirken, Kolejler mesleki ve uygulamalı bir eğitim verirler.

Kolej mi yoksa Üniversite mi okumalıyım?

Eğer akademik yönde kariyer yapmayı planlıyorsanız Üniversite sizin için daha uygun olabilir. Ancak mesleki yönden uzmanlık kazanmak istiyorsanız Kolej eğitimini tercih edebilirsiniz.

Kolejlerin ve Üniversitelerin yıllık fiyatları ne kadar?

Kanada devlet kolejleri fiyatları yıllık 15.000$-25.000$ CAD arasındadır.

Özel kolejler yıllık 5.000$CAD’dan başlar.

Üniversiteler yıllık 25.000$ CAD’in üzerindedir.

 

Kolej eğitimi sonrası kaç yıllık çalışma izni alabilirim?

1 yıllık devlet koleji eğitimi sonrası 1 yıl PGWP (Mezuniyet sonrası çalışma izni),

2 yıllık devlet koleji eğitimi sonrası 3 yıl PGWP’ye baş vurabilirsiniz.

İngilizcem yeterli değilse ne yapabilirim?

Kolej ve Üniversitelerin kendi dil programlarına katılabileceğiniz gibi, özel dil okullarına katılarak da dil eğitimi alabilirsiniz.

Kanada'da Okurken çalışma iznim olacak mı?

Kanada’da okuduğunuz süre boyunca part-time çalışma izniniz olur. Okul içinde bir iş bulursanız, orada çalıştığınız zamanlar part-time çalışma sürenize dahil değildir.

Kanada'da okurken eşim çalışabilecek mi, çocuğum eğitim alabilecek mi?

Özel kolejlerde ve devlet kolejlerinin lisans programlarında okursanız eşinize çalışma izni verilmez. Ancak yüksek lisans programlarında ve doktora sırasında eşinize çalışma izni verilir.

Kanada okulları iş bulmaya yardımcı oluyor mu?

Kolejlerin kariyer destek ofisleri, iş ve staj bulmanıza destek olurlar. Bunun dışında co-op olarak seçilen programlar da mezuniyet sonrası iş bulmanıza yardımcı olur.

Okul yurdunda mı kalmalı yoksa kiraya mı çıkmalı?

Eğer tek başınıza geliyorsanız okul yurtları özellikle ilk dönem için iyi bir seçenek olabilir. Aileniz ile gelecekseniz kiraya çıkmak daha uygun bir seçenek olacaktır.

Türkiye’den transfer kredisi yapabilir miyim?

Kanada'daki eğitim kurumları, yurtdışından gelen öğrencilerin daha önce aldıkları dersleri değerlendirir ve kendi programlarına uygun şekilde kabul eder. Derslerin saydırılması, kolej veya üniversitenin politikalarına ve programına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kanada'da vize işlemlerini nasıl halledebilirim?

İş ortağımız olan Northern Pathways ekibi ile temasa geçerek vize işlemleri ve gereklilikleri hakkında bilgi alabilir, vize başvurunuzu yapabiliriniz.

Kanada öğrenci vizesi nasıl alınır?

Kanada'da study permit dediğimzi belge, vizenin dışında verilen ve Kanada'da eğitim alabileceğinizi gösteren bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için Kanada'da eğitim almak istediğiniz kurum tarafından okula kabul edilmiş olmanız gerekiyor. Sonrasında eyaletler tarafından özel olarak verilen "Attestation Letter"' alınması gerekiyor. Bu belge federal hükümetin dışında, eyaletlerin kontrolünde olan bir belgedir. Tüm belgeleriniz tamamlandıktan sonra öğrenim iznini ve vizenize başvurabilirsiniz.

Kanada'da okumak için gerekenler nelerdir?

Öncelikle eğitim almak istediğinizi bölümü, bu bölümün gelecekteki kariyerinize etkisini ve yaşamak istediğiniz eyaleti seçmeniz gerekiyor. Bu seçimleri göz önünde bulundururken, eğer ki amacınız göçmenlik ise,  göçmenlik başvurusu sırasında alabileceğiniz puanları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Kanada'da okul başvurusu nasıl yapılır?

Bizimle iletişime geçerek tabii! Sizin durumunuza ve taleplerinize uygun okul seçimlerimiz ile Kanada'da olası en iyi eğitimi almanız en büyük önceliğimiz.

Söz konusu Kanada'da eğitim olduğunda her sorunun cevabı bu kadar kısa ve öz olmayabilir. Tüm sorularınıza yanıt almak ve Kanada'da eğitim olanaklarını öğrenmek için ön değerlendirme formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page